sobota, 2 listopada 2019

Olejek z drzewa herbacianego - wszechstronne zastosowanie

Olejek z drzewa herbacianego ma głównie działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.  Polecany jest zwłaszcza przy trądziku, łupieżu, łuszczycy bądź grzybicy. Stosowany jest także w aromatoterapii.
Swoje unikalne właściwości olejek z drzewa herbacianego czerpie przede wszystkim z dwóch składników: Terpinen-4-ol - który działa przy chorobach i uszkodzeniach skóry, oraz Cyneol - który działa pozytywnie szczególnie przy chorobach przeziębieniowych. Sam olejek ma postać rzadkiego płynu o jasnożółtej barwie. Jego zapach jest dość mocny,  kamforowy.





Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego


Olejek z drzewa herbacianego ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Zarówno w przypadku infekcji skórnych, jak i w celach pielęgnacyjnych, po wykorzystywanie w gospodarstwie domowym do celów dezynfekcyjnych.
Ważne, aby był to czysty olejek, bez dodatków.  W opisie powinno być napisane 100%. Olejek jest bardzo wydajny, wystarczy dodawać tylko kilka kropel przy jednorazowym użyciu, więc wystarcza na długo.

    Olejek z drzewa herbacianego na rany i choroby skóry


Wykazuje on właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające i tym samym przyspiesza gojenie się ran. Także w przypadku łuszczycy dzięki właściwościom przeciwzapalnym olejek pomoże zmniejszyć dyskomfort i przyspieszy proces gojenia się podrażnionej powierzchni skóry.
Wacikiem nasączonym olejkiem należy delikatnie przemywać nawet kilka razy dziennie zmienione chorobowo miejsca. Olejek jest skuteczny, ale na całkowity efekt trzeba poczekać. W przypadku grzybicy stóp czy paznokci dobrze jest zrobić kąpiel stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem ok. 30 kropli wyciągu. Jeśli inne miejsca na ciele są zainfekowane grzybicznie, wlewamy odpowiednio większą ilość roztworu do wanny z ciepłą wodą. Sprawdza się to także w kobiecych dolegliwościach, typu grzybica pochwy.

    Olejek z drzewa herbacianego na przeziębienie


Jego mocny aromat powoduje, że może być stosowany w inhalacjach, ponieważ oczyszcza drogi oddechowe i niszczy znajdujące się w nich bakterie. Pomoże zwalczyć zapalenie zatok, katar, uporczywy kaszel. Kilka kropel wlewamy do kominków aromatycznych, lampek, nawilżaczy powietrza, w zależności od tego, jak intensywną woń chcemy poczuć, i wdychamy. Taka inhalacja pomaga także przy migrenach, działa relaksująco i uspokajająco.
  

 Olejek z drzewa herbacianego na trądzik


Likwiduje w skórze odpowiedzialne za zmiany trądzikowe bakterie beztlenowe oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. To sprawia, że skóra jest mniej tłusta i nie błyszczy się. Co ważne, nie wysusza również skóry, a nawet działa na nią regenerująco i pobudza produkcję nowego naskórka. Można go stosować w nierozcieńczonej postaci bezpośrednio na skórę, albo dodawać po kilka kropel do kosmetyków pielęgnujących twarz (żeli, maseczek, kremów). Przy cerach wrażliwych zalecana jest ostrożność... Sama lubię go stosować do "parówek" na twarz lub dodając do toniku czy peelingu.



    Olejek z drzewa herbacianego na włosy


Sprawia, że włosy i skóra głowy mniej się przetłuszczają oraz nie swędzą. Jest rewelacyjny na łupież. Wystarczy parę kropli olejku dodać do szamponu, pozostawić na skórze głowy przez około 2 minuty, a następnie dokładnie spłukać. Olejek herbaciany należy stosować w ten sposób 2 lub 3 razy w ciągu tygodnia.


    Olejek z drzewa herbacianego na reumatyzm


W bolące miejsca należy wmasowywać olejek, można mieszać z innymi olejkami eterycznymi, by lepiej nagrzewały skórę. Podobnie można postąpić, jeśli po treningu siłowym mamy zakwasy. Lekki masaż z dodatkiem olejku skuteczny jest także przy stłuczeniach i siniakach.

    Olejek z drzewa herbacianego na przykry zapach


Zapobiega nadmiernemu poceniu i przykremu zapachowi pod pachami. Przemywanie skóry pod pachami olejkiem zwalczy bakterie, które stanowią bezpośrednią przyczynę nieprzyjemnej woni. W przypadku nieświeżego zapachu z ust trzeba przepłukać gardło i dziąsła roztworem z wody i kilku kropel olejku. Osobiście używałam olejku również do odświeżania butów. Kilka kropel zdecydowanie ratowało zapach.

   

    Olejek z drzewa herbacianego na owady


Olejek nanosimy punktowo na swędzące miejsca, co przynosi ulgę. Zmniejszy również obrzęk i zaczerwienienie skóry. Można też rozcieńczyć go i posmarować odsłonięte kończyny, żeby zapobiec ukąszeniom. Komary nie lubią tego kamforowo-anyżkowego zapachu! Zaobserwowano również, że mycie włosów szamponem wzbogaconym o olejek zwalcza oraz zapobiega nawrotom wszawicy.


    Olejek z drzewa herbacianego w domu

Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym doskonale zastępuje środek czyszczący. Możemy przemywać łazienkę czy kuchnię wodą z dodatkiem kropel tego olejku. Sprawdza się jako substancja usuwająca pleśń. Wystarczy rozpuścić 2 łyżeczki olejku herbacianego w 0,5 l wody i spryskać miejsce. Preparatu nie należy spłukiwać, tylko pozostawić do wyschnięcia. Wystarczy kilka kropli olejku rozprowadzonych u wejścia do domu, by odstraszyć mrówki bądź inne insekty. Można też odkazić i odświeżyć szczoteczki do zębów, gdy włożymy je na chwilę do wody z dodatkiem olejku. Jako środek dezynfekujący możemy go także użyć do odkażenia rąk.


Podsumowując - warto go mieć!

6 komentarzy:

  1. Bardzo fajny i treściwy post. Olejek z drzewa herbacianego to cudowny dar natury. A jego właściwości są cudowne 😃 Uwielbiam jego zapach jest śliczny 😊

    Zapraszam do siebie https://poradnikczarownicy.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze u mnie buteleczka tego cuda jest ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Słyszałam, że olejek z drzewa herbacianego jest wartym uwagi produktem, ale nie wiedziałam ze posiada aż tyle właściwości, wow

    OdpowiedzUsuń
  4. Slyszalem juz duzo dobrego o olejku z drzewa herbacianego :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Caly czas planuje kupic wlasnie ten olejek! Zawsze przygotowuje na przeziebienie inhalacje tylko uzywam po prostu sody, ale wiem, ze olejki maja wyjatkowa moc na wiele schorzen. Mam takie do wcierania w miejsce krazenia np na sen :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam ten olejek. Zawsze muszę mieć na stanie jakąś buteleczkę :)

    OdpowiedzUsuń

♥ Dziękuję za komentarze. Postaram się odwdzięczyć tym samym.

♥ Każde odwiedziny są dla mnie powodem do uśmiechu. Będzie mi bardzo miło jeśli zostaniesz na dłużej.